Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Paul Dewitt Page

Paul D. Page
Full Name: Paul Dewitt Page
Birth date: August 23, 1868
Death date: August 18, 1945

Terms of Service

(1) Page resigned 10/7/1922. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(2) 34th Legislature - Elected November 3, 1914, oath of office administered to members elect, 1/12/1915, pp. 1-2. Senate Journal .
(3) 35th Legislature - Roll Call of Holdover Senators, 1/9/1917, pp. 1-2. Senate Journal .
(4) 36th Legislature - Member-elect in List of State Senators Elected at the General Election Held November 5th, 1918, oath of office administered, 1/14/1919, pp. 1-2. Senate Journal .
(5) 37th Legislature - Roll Call of Holdover Senators, 1/11/1921, pp. 1-2. Senate Journal .

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

  • PAGE, PAUL DEWITT (1868-1945). Handbook of Texas Online .
  • Biographical sketch, Senate of the 35th Legislature, "A Look at the Affairs of State: The Real Names and Addresses of Thirty-one Senators With Additional Facts," 3/22/1917, p. 6. Houston Post .
  • Memorial, February 1946, p. 73. Paul Dewitt Page. Texas Bar Journal .
  • Biography of Paul D. Page, Volume 2, pp. 300-301. Texas Democracy: a Centennial History of Politics and Personalities of the Democratic Party, 1836-1936 1937.
LRL Home | View full site