Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Jesse Leslie

Jesse Leslie
Full Name: Jesse Edward Leslie
Birth date: April 20, 1881
Death date: April 27, 1942

Terms of Service

  • House, 37th (1) Legislature
    1/11/1921 - 1/9/1923
    Democrat
(1) Attempted to resign during special session, but "Governor Neff refused to accept it at that time. Mr. Lesile [Leslie] went home and never returned." "Legislator [J.C. Marshall] Quits on Account of Losses," 9/19/1921, p. 3. Bryan Eagle .

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

  • Memorial, July 1942, p. 240. Texas Bar Journal .

Committee Information

LRL Home | View full site