Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

John H. Wessels

John H. Wessels
Full Name: John H. Wessels
Birth date: April 8, 1863
Death date: April 14, 1943

Terms of Service

  • House, 38th (3) (4) (7) (8) (9) Legislature
    1/9/1923 - 1/13/1925
    Republican
  • House, 37th (1) (2) (5) (6) Legislature
    1/11/1921 - 1/9/1923
    American Party of the United States
(1) "Ferguson Was Chief Speaker for Americans," 8/15/1919, p. 4. Brownwood Bulletin .
(2) "'American Party of U.S.' Launched at Ft. Worth by Ferguson Conference," 8/15/1919, p. 2, Galveston Daily News .
(3) La Grange. House Journal .
(4) La Grange, Fayette County. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(5) "American Party Dissolves," 2/9/1922, p. 3. San Saba News .
(6) American. Texas Legislative Manual .
(7) Halsted. Texas Legislative Manual .
(8) Republican. Texas Legislative Manual .
(9) Halsted post office discontinued in 1906. TXGenWeb Project .

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

Photographs

Other Resources

  • Biographical sketch, Volume IV, pp. 1595-1596. A History of Texas and Texans 1916.
  • Biographical sketch, portrait, and photos of the Wessels home and business in La Grange, TX. Halsted Haus. 2005.
  • Mentioned in HALSTED, TEXAS. "The Wessels enterprises closed, and the post office was discontinued after 1930." Handbook of Texas Online .
  • Mentioned in history of Halsted, TX, Footprints of Fayette. Fayette County, TXGenWeb Project .
LRL Home | View full site