Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

John Morgan Henderson

Full Name: John Morgan Henderson
Birth date: September 10, 1868
Death date: March 16, 1947

Terms of Service

(1) Absolom C. Oliver, in special election 7/19/1913, sworn 8/13/1913, succeeded Horace W. Vaughan, resigned 4/1/1913. John M. Henderson, sworn 9/11/1914, succeeded Absolom C. Oliver, resigned 8/21/1913. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(2) 35th Legislature - 1/9/1917, pp. 1-2, listed in Roll Call of Holdover Senators. Senate Journal .
(3) 34th Legislature - 1/12/1915, pp. 1-2, listed as elected on November 3, 1914. Senate Journal .
(4) Assumed Democrat based on listing as Democrat in 30th, 34th, and 35th Legislatures, and in East Texas: Its History and Its Makers. Texas Legislative Manual .

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

  • Biographical sketch, Volume IV, John Morgan Henderson, p. 482, "an active figure in Democratic politics . . . " East Texas: Its History and Its Makers 1940.
  • Biographical sketch, Senate of the 35th Legislature, "A Look at the Affairs of State: The Real Names and Addresses of Thirty-one Senators With Additional Facts," 3/22/1917, p. 6. Houston Post .
  • Memorial, May 1947, p. 208. John Morgan Henderson. Texas Bar Journal .
LRL Home | View full site