Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

James Howard Roach

James Roach
Full Name: James Howard Roach
Birth date: January 28, 1855
Death date: November 26, 1935

Terms of Service

  • House, 34th Legislature
    1/12/1915 - 1/9/1917
    Democrat
  • House, 33rd Legislature
    1/14/1913 - 1/12/1915
    Democrat

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

  • Census of 1910 - James H. Roach, Matagorda County, age 55, born circa 1855 in Illinois, manager/warehouse, spouse Hattie M. Roach. FamilySearch .
  • James H. Roach, birth date 1/28/1855, death date 11/26/1935, interment in Holy Rosary Catholic Cemetery, Stuttgart, Arkansas County, Arkansas, with Harriett M. "Hattie" Roach; includes biographical sketch: "In 1910 he moved to Blessing, TX where he continued in the real estate and insurance business and served as a Representative in the Texas State Legislature from 1913 - 1916." Find a Grave .
  • Occupation and religious affiliation, 34th Legislature. "Occupations of Members of Legislative House," 3/14/1915, p. 4. Galveston Daily News .
  • Biographical sketch, "James Howard Roach Family," p. 434. Matagorda County Book Committee. Historic Matagorda County, Volume 2, 1886, crediting Palacios Area Historical Association. James Howard Roach, born 1855 in Avon, Illinois, retired to Stuttgart, Arkansas, in 1930, died 1935. "James was a respected member of the Texas Legislature, serving terms from 1913 through 1916. Among his accomplishments were the introduction of House Bill 395 creating the Angleton Independent School district, and House Bill 603 authorizing the Texas Prison Commission to purchase land for farming purposes." Portal to Texas History (University of North Texas Libraries) .
  • 33rd Legislature (1913) - Jas. H. Roach, postoffice Blessing, nativity Illinois, age 51, real estate, 7 years in Texas, Democrat.
    34th Legislature (1915) - Jas. H. Roach, postoffice Blessing, nativity Illinois, real estate, 8 years in Texas, member of former legislatures: 33rd, Democrat. No age listed. Texas Legislative Manual . 33rd

Committee Information

LRL Home | View full site