Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

R.L. Sullivan

R.L. Sullivan
Full Name: R. L. Sullivan
Death date: Deceased, date unknown

Terms of Service

  • House, 34th (1) (2) Legislature
    1/12/1915 - 2/7/1916
    Democrat
  • House, 33rd Legislature
    1/14/1913 - 1/12/1915
    Democrat
(1) Occupation and religious affiliation, 34th Legislature. "Occupations of Members of Legislative House," 3/14/1915, p. 4. Galveston Daily News .
(2) Sullivan resigned 2/7/1916. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.

Biographical Notes and Resources

Photographs

Committee Information

LRL Home | View full site