Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Rudolph Tschoepe

Full Name: Rudolph Tschoepe
Death date: Deceased, date unknown

Terms of Service

  • House, 35th (1) Legislature
    1/9/1917 - 9/29/1917
    Democrat
(1) George J. Kempen, in special election 3/12/1918, sworn 5/15/1918, succeeded Rudolph Tschoepe, declared an enemy alien and resigned after 3rd Called Session. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.

Biographical Notes and Resources

Photographs

Committee Information

LRL Home | View full site