Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

William Ratliff

William Ratliff
Full Name: William Hillard Ratliff
Birth date: August 14, 1879
Death date: August 3, 1947

Terms of Service

  • House, 33rd (1) Legislature
    1/14/1913 - 8/19/1913
    Democrat
(1) William S. Bell, sworn 9/17/1914, succeeded W.H. Ratliff, resigned after 1st Called Session. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.

Biographical Notes and Resources

Selected Newspaper articles

Photographs

Other Resources

  • Memorial, March 1948, p. 246. Texas Bar Journal .

Committee Information

LRL Home | View full site