Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

M.C. Fields

M.C. Fields
Full Name: M. C. Fields
Death date: Deceased, date unknown

Terms of Service

  • House, 33rd (1) (2) Legislature
    1/14/1913 - 8/30/1913
    Democrat
(1) "Two Representatives Named: Special Election Held in Falls County and Sixty-Third District - J.M. Kennedy and N.P. Houx Unopposed," 9/9/1914, p. 8. Results of special election 9/8/1914. J.M. Kennedy, "editor of Marlin Daily Democrat," and Major Houx is "at present chairman of the democratic executive committee of Limestone County." Fields resigned to be Lott postmaster; Coffey resigned to be Eddy postmaster. Galveston Daily News .
(2) J.M. Kennedy, sworn 9/9/1914, succeeded M.C. Fields, resigned 8/30/1913. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.

Biographical Notes and Resources

Photographs

LRL Home | View full site