Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Thomas Kraitcher

Thomas Kraitcher
Full Name: Thomas Kraitcher, Sr.
Birth date: April 8, 1848
Death date: May 28, 1911

Terms of Service

  • House, 32nd (1) Legislature
    1/10/1911 - 5/28/1911
    Democrat
(1) Andrew C. Murray, sworn 7/31/1911, succeeded Thomas Kraitcher, Sr., died 5/28/1911. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

Photographs

Other Resources

  • Biographical sketch, "Texas Czech Immigrant Legislators." Janaks Texas-Czech Articles and Photos .
LRL Home | View full site