Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

James Brooks

James Brooks
Full Name: James Abijah Brooks
Birth date: November 20, 1855
Death date: January 15, 1944

Terms of Service

  • House, 32nd (3) Legislature
    1/10/1911 - 9/11/1911
    Democrat
  • House, 31st (1) (2) Legislature
    1/12/1909 - 1/10/1911
    Democrat
(1) Democrat; roster of members of the 31st Legislature with biographical and party information. "Year Book 1909," Number 13, May-June 1910, pp. 408-415. Bulletin (Texas Department of Agriculture) 1910.
(2) Originally located in Starr County, Falfurrias became the county seat of Brooks County when it was established in 1911. Handbook of Texas Online .
(3) Brooks resigned 9/11/1911. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site