Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Benjamin Franklin Looney

B.F. Looney
Full Name: Benjamin Franklin Looney
Birth date: September 19, 1859
Death date: May 25, 1951

Terms of Service

(1) "Forecast of 32d Legislature: List of Democratic Nominees for Senate and House of Representatives: Elected for the Vacancies: Fifteen New Members of the Thirty-first are Chosen, Three of Them Senators," 8/6/1910, p. 11. Galveston Daily News .
(2) 31st Legislature, 3rd C.S. - Oath of office administered to B.F. Looney of Hunt county, elected to fill vacancy caused by resignation of R.E. Westbrooke; and Leonard Tillotson of Austin county, elected to fill vacancy caused by resignation of W.A. Trenckmann, 7/26/1910, pp. 22-23. House Journal .
(3) Benjamin F. Looney, sworn 7/26/1910, succeeded Richard E. Westbrook, resigned 12/3/1909. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(4) 30th Legislature - Roll of holdover Senators, 1/8/1907, pp. 1-2. Senate Journal .
(5) 29th Legislature - Roll of Senators-elect, oath of office administered, 1/10/1905, pp. 1-2. Senate Journal .

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

Photographs

Other Resources

  • Attended Democratic State Convention in 1906 (Committee on Platforms and Resolutions), State Prohibition Mass Convention in 1910 (Committee on Resolutions), Democratic State Conventions in 1912, 1914, and 1916 (Nominee for Attorney General), pp. 492, 543, 576, 606, and 634. Platforms of Political Parties in Texas 1916.
  • Memorial, September 1951, p. 566. "Judge Looney was always affiliated with the Democratic party." Texas Bar Journal .
  • Portrait. Texas Jurists, 1836 - 1936 1936.
LRL Home | View full site