Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Thomas H. Shannon

T.H. Shannon
Full Name: Thomas H. Shannon
Birth date: December 11, 1865
Death date: March 31, 1926

Terms of Service

  • House, 32nd Legislature
    1/10/1911 - 1/14/1913
    Democrat

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

  • Thomas H. Shanon [Shannon], born December 11, death date 3/31/1926 in Independence, Washington County, father Thomas H. Shanon. Appointed postmaster of Independence, Washington County, 6/13/1924, 6/17/1924, 11/4/1924. U.S., Appointments of U.S. Postmasters, 1832-1971; Texas, U.S., Death Certificates, 1903-1982; Texas, U.S. Death Index, 1903-2000. Ancestry.com .
  • Census of 1910 - Thomas H. Shannon, Washington County, age 43, born circa 1867 in Texas, teacher, father Thomas B. Shannon, sisters Josephine Shannon and Clara V. Pickette.
    Census of 1920 - T.H. Shannon, Washington County, age 50, born circa 1870 in Texas, merchant, father T.B. Shannon. FamilySearch . 1910 1920
  • Thomas H. Shannon, birth date 12/11/1865, death date 4/1/1926 on grave marker, burial in Old Independence Cemetery, Independence, Washington County. Find a Grave .
  • "In Memoriam," Mr. Tom Shannon, Brenham Banner-Press, 4/5/1926, p. 2, crediting Nancy Carol Roberts Memorial Library. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries) .
  • Obituary, "Thos. H. Shannon Has Passed Away at Independence," Brenham Banner-Press, 4/1/1926, p. 2, crediting Nancy Carol Roberts Memorial Library. Thomas H. Shannon, merchant and postmaster, found dead on Thursday morning, 4/1/1926. "At one time he represented Washington County with distinction . . . legislature." Portal to Texas History (University of North Texas Libraries) .
  • Obituary, 4/3/1926, p. 2. Thomas H. Shannon of Independence, Washington County. "At one time he represented Washington County in the State Legislature." San Antonio Express .
  • 32nd Legislature (1911) - T.H. Shannon, postoffice Independence, nativity Texas, age 44 (born circa 1867), teacher, 44 years in Texas, Democrat. Texas Legislative Manual .
LRL Home | View full site