Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Robert Scott Neblett

R.S. Neblett
Full Name: Robert Scott Neblett
Birth date: March 15, 1855
Death date: January 18, 1918

Terms of Service

  • House, 30th (1) Legislature
    1/8/1907 - 7/1/1907
    Democrat
(1) Neblett resigned 7/1/1907. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site