Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Ira Monroe Bennett

I.M. Bennett
Full Name: Ira Monroe Bennett
Birth date: March 17, 1857
Death date: October 18, 1941

Terms of Service

  • House, 26th (2) Legislature
    1/10/1899 - 1/8/1901
    Populist
  • House, 25th (1) (3) Legislature
    1/12/1897 - 2/4/1897
    Populist
(1) Alexander Franklin Brigance, sworn 2/4/1897, unseated I.M. Bennett in election contest the same day. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(2) Populist. Texas Legislative Manual .
(3) Mentioned as Populist in biographical sketch of A.F. Brigance. Texas State Government: A Volume of Biographical Sketches and Passing Comment, 25th Legislature 1897.

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site