Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Thomas Jefferson Brown

Thomas J. Brown
Full Name: Thomas Jefferson Brown
Birth date: July 24, 1836
Death date: May 26, 1915

Terms of Service

  • House, 22nd (2) (3) Legislature
    1/13/1891 - 9/5/1892
    Democrat
  • House, 21st (1) (4) (5) Legislature
    1/8/1889 - 1/13/1891
    Democrat
(1) Democrat. Biennial Report of the Secretary of State of the State of Texas: List of Senators and Representatives .
(2) Democrat. Biennial Report of the Secretary of State of the State of Texas: List of Senators and Representatives .
(3) Brown resigned 9/5/1892. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(4) Democrat. Personnel of the Texas State Government with Sketches of Distinguished Texans, 21st Legislature 1889.
(5) Roster of Representatives of the 21st Legislature, "Twenty-First Legislature: Members of the House, Address, Occupation and Politics," Galveston Daily News, 1/5/1889, p. 2, crediting Abilene Library Consortium. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries) .

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site