Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Ron D. Givens

Ron Givens
Full Name: Ron D. Givens

Terms of Service

  • House, 70th Legislature
    1/13/1987 - 1/10/1989
    Republican
  • House, 69th Legislature
    1/8/1985 - 1/13/1987
    Republican

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

Photographs

Other Resources

  • "New Lubbock Legislator Givens Optimistic About New Session," 1/9/1985. Givens the "first black Republican state legislator in 103 years." Lubbock Avalanche-Journal .
LRL Home | View full site