Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Elbridge Geary Douglass

Elbridge Douglass
Full Name: Elbridge Geary Douglass
Birth date: April 16, 1844
Death date: December 19, 1907

Terms of Service

  • Senate, 21st (1) (2) (4) (6) & 20th (3) (5) Legislatures
    1/11/1887 - 1/23/1889
    Democrat
(1) Democrat. Biennial Report of the Secretary of State of the State of Texas: List of Senators and Representatives .
(2) John W. Finley, seated 3/5/1889, succeeded Elbridge G. Douglass, resigned 1/23/1889. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(3) Elbridge Gearry Douglass, Sherman. Roster of senators and representatives of the 20th Legislature with their postoffice address, Austin Weekly Statesman, "Governmental," 12/30/1886, p. 6. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries) .
(4) List of Senators of the 21st Legislature, "The State Senate: Members-Elect in the Different Districts - Austin Local Notes," Galveston Daily News, 11/20/1888, p. 6, crediting Abilene Library Consortium. "There are two independents in the list. The rest are democratic nominees." Portal to Texas History (University of North Texas Libraries) .
(5) 20th Legislature - Listed as new member in roll call, 1/11/1887, p. 1: "The credentials of the new members were presented, and the following Senators had the oath of office administered them by the Lieutenant Governor, to-wit:.." Senate Journal .
(6) Message from Governor L.S. Ross, notifying Senate of the acceptance of the resignation of Senator E.G. Douglass (appointed and confirmed Assistant Superintendent of the Penitentiary), 1/23/1889, pp. 104-105. Senate Journal .

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site