Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

James Foster McGuire

James McGuire
Full Name: James Foster McGuire
Birth date: December 14, 1838
Death date: Deceased, date unknown

Terms of Service

  • House, 21st (1) (3) (5) Legislature
    1/8/1889 - 1/13/1891
    Democrat
  • House, 20th (2) (4) (6) Legislature
    1/11/1887 - 1/8/1889
    Republican
(1) Democrat. Biennial Report of the Secretary of State of the State of Texas: List of Senators and Representatives .
(2) "McGuire, of Ledbetter, Democrat, is elected by a majority of nearly 300 over Luck, Republican," 11/6/1886, p. 3. Galveston Daily News .
(3) Democrat. Personnel of the Texas State Government with Sketches of Distinguished Texans, 21st Legislature 1889.
(4) Roster of senators and representatives of the 20th Legislature with their postoffice address, Austin Weekly Statesman, "Governmental," 12/30/1886, p. 6. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries) .
(5) Roster of Representatives of the 21st Legislature, "Twenty-First Legislature: Members of the House, Address, Occupation and Politics," Galveston Daily News, 1/5/1889, p. 2, crediting Abilene Library Consortium. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries) .
(6) Independent republican, 1/12/1887, p. 2. San Antonio Daily Express .

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site