Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

J.E. 'Buster' Brown

J.E. 'Buster' Brown
Full Name: James E. "Buster" Brown

Terms of Service

(1) Kyle Janek, in special election 11/5/2002, sworn 11/19/2002, succeeded James E. ["Buster"] Brown, resigned 8/29/2002. House note: Janek, sworn 11/19/2002, as senator, no successor. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(2) 68th Legislature - Drawing for Terms of Office, 3/17/1983, p. 495. Drew 2-year term (also see message from President, p. 467). Senate Journal .
(3) 74th Legislature - Drawing for Terms of Office, 1/11/1995, pp. 75-76. Drew 4-year term. Senate Journal .
(4) 73rd Legislature - Drawing for Terms of Office, 3/25/1993, pp. 589-590. Drew 2-year term. Senate Journal .
(5) Due to redistricting litigation, entire Senate went up for reelection in 1994. See also Clips database, 4/6/1993 - 4/8/1993, Redistricting - Legislature; and Guide to 2001 Redistricting - Appendix A, 1990s Redistricting (Texas Legislative Council). Terrazas v. Slagle, 821 F.Supp. 1162 (April 5, 1993) 1993.

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

Committee Information

LRL Home | View full site