Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Samuel Bronson Cooper, Sr.

Samuel B. Cooper, Sr.
Full Name: Samuel Bronson "Sam" Cooper, Sr.
Birth date: May 30, 1850
Death date: August 21, 1918

Terms of Service

(1) 2-year term; entire Senate went up for reelection in 1882 due to redistricting. Act passed May 3, 1882, 17th Legislature, C.S., ch. 13, Apportionment Laws of Texas, 1836-1950 1950.
(2) Democrat, 11/17/1880, p. 2. Galveston Daily News .
(3) Democrat. Pocket Directory of the Eighteenth Legislature of Texas 1883.
(4) Democrat. Pocket Directory of the Seventeenth Legislature of Texas 1881.
(5) 18th Legislature, 1/10/1883, p. 1, All Senators except District 3 and 21 are listed in Roll Call as taking the oath of office; pp. 5-6, Resolution by Sen. Gooch that the Senators shall now be divided by lot into two classes: Drew term of 2 years. Senate Journal .
(6) 17th Legislature - 1/11/1881, p. 1. Listed as one of the "newly elected" Senators who "approached the President's desk and took the oath of office prescribed by the Constitution." Senate Journal .

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site