Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Constantine Buckley Kilgore

Constantine Kilgore
Full Name: Constantine Buckley "Buck" Kilgore
Birth date: February 20, 1835
Death date: September 23, 1897

Terms of Service

(1) Democrat, p. 163. Burke's Texas Almanac and Immigrants' Handbook for 1885 1885.
(2) Constantine Kilgore resigned 10/23/1885. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(3) 19th Legislature - 1/13/1885, p. 1, listed as new member in roll call: "credentials of the new members were presented" and "had the oath of office administered them by the Lieutenant Governor." Senate Journal .

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site