Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

William Dixon Lair

William Lair
Full Name: William Dixon Lair
Birth date: May 12, 1814
Death date: June 3, 1887

Terms of Service

  • Senate, 17th (1) (3) & 16th (4) (7) (8) Legislatures
    1/14/1879 - 1/9/1883
    Democrat
  • Senate, 9th (2) (5) (6) Legislature
    2/2/1863 - 11/2/1863
     
(1) Democrat, 11/17/1880, p. 2. Galveston Daily News .
(2) William Lair, sworn 2/2/1863, succeeded J.J. Dickson, resigned. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(3) Democrat. Pocket Directory of the Seventeenth Legislature of Texas 1881.
(4) 16th Legislature, Regular Session - Roll call of newly elected Senators, oath of office administered, 1/14/1879, p. 3. Senate Journal .
(5) 9th Legislature, 1st Called Session - Roll of Senators-elect to fill vacancies, oath of office administered, 2/2/1863, p. 1. Senate Journal .
(6) 9th Legislature, Regular Session - Classification of Senators (drawing for terms of office) - predecessor J.J. Dickson drew "the short term" (two years), 11/12/1861, p. 42. Senate Journal .
(7) Democrat. Texas Legislative Manual, 1879-80 1879.
(8) Democrat - "After his election as a Democrat in 1878 . . . ," p. 255. The Texas Senate: Volume II, Civil War to the Eve of Reform, 1861-1889 1999.

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

  • Member roster, 9th Legislature, 1st Called Session: name, district, resident county, post office, state of nativity, occupation, and age. Senate Journal .

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site