Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

James B. Stubbs

J.B. Stubbs
Full Name: James B. Stubbs
Birth date: August 28, 1850
Death date: February 3, 1925

Terms of Service

  • Senate, 17th (1) (2) (3) (4) Legislature
    1/11/1881 - 1/9/1883
    Democrat
(1) 2-year term; entire Senate went up for reelection in 1882 due to redistricting. Act passed May 3, 1882, 17th Legislature, C.S., ch. 13, Apportionment Laws of Texas, 1836-1950 1950.
(2) Democrat, 11/17/1880, p. 2. Galveston Daily News .
(3) Democrat. Pocket Directory of the Seventeenth Legislature of Texas 1881.
(4) 17th Legislature, Regular Session - Roll call of newly elected Senators, oath of office administered, 1/11/1881, p. 1. Senate Journal .

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

  • 39th Legislature, R.S., In Memoriam: James B. Stubbs and Robert Gould Street, 2/25/1925, pp. 635-637. Resolutions - Memorial .

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site