Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

James George

Full Name: James Dugger George
Birth date: June 9, 1816
Death date: May 9, 1908

Terms of Service

  • House, 12th (1) Legislature
    5/21/1870 - 1/14/1873
     
(1) James D. George, sworn 5/21/1870, succeeded Alex C. Warren, declared ineligible on that date. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.

Biographical Notes and Resources

Other Resources

  • GEORGE, JAMES DUGGER (1816-1908). Handbook of Texas Online .
  • "Texas House Gets Historic Picture," 2/21/1968, p. 14A, Midland Reporter-Telegram HeritageQuest Online .

Committee Information

LRL Home | View full site