Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

James R. McKee

James R. McKee
Full Name: James R. McKee
Birth date: 1814
Death date: March 17, 1886

Terms of Service

  • House, 12th (1) (3) (4) Legislature
    2/8/1870 - 1/14/1873
     
  • House, 11th (2) Legislature
    8/6/1866 - 2/7/1870
     
(1) "In its statistics of the House of Representatives, the State Journal says . . . the oldest Republican is Hon. Robert Crudup, of McLennan, aged 66; the oldest Democrat is Hon. J.R. McKee, of Fannin, aged 56. The youngest Republican is Hon. W.G. Robinson, of Bowie; the youngest Democrat is Hon. J.G. Smythe, of Jasper." 5/29/1870, p. 2. Galveston Daily News .
(2) J.K. McKee, District 29, Fannin. Roster of 11th Legislature, House of Representatives, "Texas Legislative Proceedings," 8/11/1866, p. 1. Galveston Daily News .
(3) 12th Legislature, Provisional Session - Qualified and took the oath of office on 2/8/1870. House Journal .
(4) Party affiliation, Conservative. Texas Almanac for . . . and Emigrant's Guide to Texas .

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

  • MCKEE, JAMES R. (1814-1886). Handbook of Texas Online .
  • Census of 1870 lists James R. McKee of Bonham, Fannin County, TX - physician, born in TN around 1814. HeritageQuest Online .
  • Mentioned in "The McKee Family," Biographies of Early Settlers, Honey Grove: the Sweetest Town in Texas 2000.
LRL Home | View full site