Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

John Summerfield Griffith

John Griffith
Full Name: John Summerfield Griffith
Birth date: June 17, 1829
Death date: August 6, 1901

Terms of Service

  • House, 15th (1) Legislature
    4/18/1876 - 1/14/1879
    Democrat
  • House, 10th Legislature
    11/2/1863 - 8/6/1866
     
(1) Mentioned in "The news from Austin . . . Resignations of Representative Barziza and four others accepted after critical debate . . . Hunter restored to his seat . . . Other resignations not improbable," Thursday, 8/3/1876, p. 1. Galveston Daily News .

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

Committee Information

LRL Home | View full site