Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Chauncy Brewer Sabin

Chauncy B. Sabin
Full Name: Chauncy Brewer Sabin
Birth date: August 6, 1824
Death date: March 30, 1890

Terms of Service

  • House, 13th (1) (2) (3) Legislature
    4/4/1873 - 1/13/1874
    Republican
(1) Republican. Directory of the Members of the Thirteenth Legislature of the State of Texas 1873.
(2) Stockbridge and Sabin sworn in, 4/4/1873, p. 548. House Journal .
(3) Chauncy B. Sabin, sworn 4/4/1873, succeeded Alexander Rossey, member-elect, died 1/20/1873. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site