Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

John F. Crawford

Full Name: John F. Crawford
Death date: Deceased, date unknown

Terms of Service

  • Senate, 9th (1) (2) (3) (4) Legislature
    11/4/1861 - 9/21/1863
     
(1) James B. Davis, in special election 10/24/1863, succeeded John F. Crawford, resigned 9/21/1863. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(2) 9th Legislature, Regular Session - Roll of Senators, oath of office administered, 11/4/1861, p. 1. Senate Journal .
(3) 9th Legislature, Regular Session - Classification of Senators (drawing for terms of office) - drew "the long term" (four years), 11/12/1861, p. 42. Senate Journal .
(4) One of eight Senators in 9th Legislature that only served one term in the Senate, p. 12. The Texas Senate: Volume II, Civil War to the Eve of Reform, 1861-1889 1999.

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

  • Member roster, 9th Legislature, Regular Session: name, district, resident county, post office, state of nativity, occupation, and age. Senate Journal .

Committee Information

LRL Home | View full site