Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Jasper N. Daniel

Jasper Daniel
Full Name: Jasper N. Daniel
Other surnames: Daniels
Birth date: October 16, 1830
Death date: August 4, 1901

Terms of Service

  • House, 8th (1) Legislature
    11/7/1859 - 2/25/1861
     
(1) Clinton Fort, sworn 3/21/1861, succeeded Jasper N. Daniel, resigned 2/25/1861. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

Photographs

Other Resources

Committee Information

LRL Home | View full site