Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Robert Townes

Robert Townes
Full Name: Robert J. Townes
Birth date: 1806
Death date: October 3, 1865

Terms of Service

  • House, 8th (1) (2) Legislature
    11/7/1859 - 2/13/1860
     
(1) John Hancock, sworn 1/22/1861, succeeded Robert J. Townes, resigned after Regular Session. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(2) Included on list of leaders of the Texas Constitutional Union Party in 1860. The party was formed in January of 1860. "The Constitutional Union Party in Texas," Vol. 82, No. 3, p. 238, 256-262. Southwestern Historical Quarterly .

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

Committee Information

LRL Home | View full site