Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Julien Devereux

Full Name: Julien Sidney Devereux
Other surnames: Devereaux
Birth date: July 23, 1805
Death date: May 1, 1856

Terms of Service

  • House, 6th (1) Legislature
    11/5/1855 - 5/1/1856
     
(1) A.P. Galloway, sworn 7/7/1856, succeeded Julien S. Devereux, deceased. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

  • 6th Legislature, Adjourned Session - Memorial resolution in honor of Julien S. Devereux, House Journal, 7/12/1856, p. 56. Resolutions - Memorial .
  • 6th Legislature, Adjourned Session - Memorial resolution in honor of Julian Devereaux, Senate Journal, 7/12/1856, p. 33. Resolutions - Memorial .

Other Resources

LRL Home | View full site