Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Hillary Crabb

Full Name: Hillary Mercer Crabb
Other surnames: Crabbe
Birth date: November 1, 1804
Death date: September 8, 1876

Terms of Service

  • House, 6th (2) (3) Legislature
    11/5/1855 - 11/2/1857
     
  • House, 4th (1) (4) Legislature
    1/10/1853 - 11/7/1853
     
(1) Hillary M. Crabb, sworn 1/10/1853, succeeded Francis L. Hatch, resigned after Regular Session. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(2) Included "[a]mong 1855 legislators that this writer has positively identified as Know Nothings." The party was active in Texas at the state level between 1855 and 1857. "An Analysis of the Texas Know Nothings," Vol. 70, No. 3, pp. 414, 416-417. Southwestern Historical Quarterly .
(3) Hillary M. Crabbe. Texas House of Representatives: A Pictorial Roster 1846-1992 1992.
(4) Hillary M. Crabbe. Texas House of Representatives: A Pictorial Roster 1846-1992 1992.

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

  • In the 5th Legislature, Crabb contested the election of Andrew P. Wiley to represent the newly-configured 38th district. Wiley prevailed, pp. 36, 73-75. House Journal .
  • Hillary Crabbe. House Journal . 6th R.S.

Other Resources

LRL Home | View full site