Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Samuel R. Campbell

Full Name: Samuel R. Campbell
Death date: Deceased, date unknown

Terms of Service

  • Senate, 3rd (1) (2) (3) (4) Legislature
    8/12/1850 - 11/3/1851
     
(1) Entire Senate went up for reelection due to Senatorial redistricting. Act approved Jan. 16, 1850, 3rd Legislature, ch. 44. Apportionment Laws of Texas, 1836-1950 1950.
(2) District No. 4, represented Grayson, Denton, Dallas, Collin, Henderson, Kaufman, and Van Zandt Counties. Act approved Mar. 1848, 2nd Legislature, ch. 162, Apportionment Laws of Texas, 1836-1950 1950.
(3) Samuel R. Campbell, in special election 7/22/1850, sworn 8/12/1850, succeeded Albert G. Walker, resigned 3/30/1850. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(4) 3rd Legislature, 1st Called Session - Oath of office, 8/12/1850, p. 3. Senate Journal .

Biographical Notes and Resources

Other Resources

  • Mentioned in 3rd Legislature, p. 196. The Texas Senate: Volume I, Republic to Civil War, 1836-1861 1990.

Committee Information

LRL Home | View full site