Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

J.J. Dickson

Full Name: J. J. Dickson
Death date: Deceased, date unknown

Terms of Service

  • Senate, 9th (1) (2) (3) Legislature
    11/14/1861 - 1/11/1862
     
(1) William Lair, sworn 2/2/1863, succeeded J.J. Dickson, resigned. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(2) 9th Legislature, Regular Session - Oath of office, 11/14/1861, p. 44. J.J. Dickson's last vote in Senate, 12/28/1861, p. 174; last mentioned, 500 miles claimed, 1/11/1862, p. 249. Senate Journal . January 11, 1862
November 14, 1861
December 28, 1861
(3) 9th Legislature, Regular Session - Classification of Senators (drawing for terms of office) - drew "the short term" (two years), 11/12/1861, p. 42. Senate Journal .

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

  • Member roster, 9th Legislature, Regular Session: J.J. Dickson, district 15, resident county Collin, post office McKinney, state of nativity Texas, lawyer, age 31 (born ca. 1830). Senate Journal .

Committee Information

LRL Home | View full site