Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Don Adams

Don Adams
Full Name: Donald Gilbert Adams

Terms of Service

(1) In Senate, Roy M. Blake, in special election 2/18/1978, took office 2/28/1978, succeeded Don G. Adams, resigned 12/31/1977. In House, James W. Haley, sworn 3/1/1978, succeeded Roy M. Blake, resigned 1/10/1978. (Haley's first session was 65th 2nd C.S.) Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(2) 63rd Legislature - Drawing for Terms of Office, 1/10/1973, pp. 12-13. Drew 2-year term. Senate Journal .
(3) Haley elected State Representative District 4 in special election 2/18/1978. Texas Secretary of State - Election Dates Including Special Elections, 1966-2001 .

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site