Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Max Sherman

Max Sherman
Full Name: Max Ray Sherman

Terms of Service

(1) Robert D. Price, in special election 12/10/1977, took office 1/18/1978, succeeded Max R. Sherman, resigned 9/2/1977. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(2) 63rd Legislature - Drawing for Terms of Office, 1/10/1973, pp. 12-13. Drew 4-year term. Senate Journal .
(3) 2-year term; entire Senate went up for reelection in 1972 due to redistricting. Texas Constitution Art. III, ยง3, Election and term of office of Senators .
(4) Special election 11/8/1977, runoff 12/10/1977. Texas Secretary of State - Election Dates Including Special Elections, 1966-2001 .

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site