Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Laura Thompson

Full Name: Laura R. Thompson

Terms of Service

  • House, 84th (1) (2) (3) Legislature
    8/16/2016 - 1/10/2017
    Unaffiliated
(1) Proclamations, 2/3/2016 and 5/18/2016, ordering special election on 5/7/2016 and runoff on 8/2/2016 in House District 120 to serve unexpired term of Ruth Jones McClendon. Governor Greg Abbott .
(2) Sworn 8/16/2016. Oaths of Office .
(3) Party: Independent. 2016 Special Election, House District 120. Texas Secretary of State - Historical Election Returns, 1992-2019 .

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

Committee Information

LRL Home | View full site