Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

John T. Montford

John Montford
Full Name: John T. Montford

Terms of Service

(1) Robert Duncan, in special election 12/10/1996, sworn 12/22/1996, succeeded John T. Montford, resigned 8/22/1996. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(2) 73rd Legislature - Drawing for Terms of Office, 3/25/1993, pp. 589-590. Drew 2-year term. Senate Journal .
(3) 68th Legislature - Drawing for Terms of Office, 3/17/1983, p. 495. Drew 2-year term (also see message from President, p. 467). Senate Journal .
(4) 74th Legislature - Drawing for Terms of Office, 1/11/1995, pp. 75-76. Drew 4-year term. Senate Journal .
(5) Due to redistricting litigation, entire Senate went up for reelection in 1994. See also Clips database, 4/6/1993 - 4/8/1993, Redistricting - Legislature; and Guide to 2001 Redistricting - Appendix A, 1990s Redistricting (Texas Legislative Council). Terrazas v. Slagle, 821 F.Supp. 1162 (April 5, 1993) 1993.
(6) 1996 November Special Election; 1996 Special Runoff Election. Texas Secretary of State - Historical Election Returns, 1992-Current .
(7) Montford resignation date 8/22/1996; Duncan oath of office date 12/22/1996. Texas Senate, Secretary of the Senate .

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

Photographs

Other Resources

Committee Information

LRL Home | View full site