Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Hawkins Menefee

Hawkins Menefee
Full Name: Hawkins H. Menefee, Jr.
Birth date: February 9, 1945
Death date: March 13, 1974

Terms of Service

  • House, 63rd (1) (2) Legislature
    1/9/1973 - 3/13/1974
    Democrat
(1) Herman E. Lauhoff, in special election 5/14/1974, sworn in Constitutional Convention of 1974 on 5/22/1974, succeeded Hawkins H. Menefee, Jr., died 3/13/1974. Lauhoff's first legislative session was 64th Regular. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(2) Shows special election date for State Representative District 84 as 4/20/1974. Texas Secretary of State - Election Dates Including Special Elections, 1966-2001 .

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

Texas Monthly's Best and Worst Legislators

Photographs

LRL Home | View full site