Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Andrew Jacob Rogers

Andrew J. 'Andy' Rogers
Full Name: Andrew Jacob "Andy" Rogers
Birth date: December 24, 1924
Death date: September 13, 1980

Terms of Service

(1) 53rd Legislature - Drawing for Terms of Office, 1/14/1953, pp. 16-17. Drew 2-year term. Senate Journal .
(2) 58th Legislature - Drawing for Terms of Office, 1/9/1963, p. 16. Drew 4-year term. Senate Journal .

Biographical Notes and Resources

Selected Newspaper articles

Resolutions and Journal entries

  • 67th Legislature, R.S., SCR 23. Death date 9/12/1980. Resolutions - Memorial .
  • Message from Acting Governor Andy Rogers expressing thanks to the Legislature (Governor for a Day), 56th Legislature, 2nd C.S., 7/9/1959, p. 111. Senate Journal .

Photographs

Other Resources

Committee Information

LRL Home | View full site