Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

James Edward Klager

James 'Jim' Klager
Full Name: James Edward "Jim" Klager

Terms of Service

  • House, 59th Legislature
    1/12/1965 - 1/10/1967
    Democrat
  • House, 58th (1) Legislature
    1/8/1963 - 1/12/1965
    Democrat
(1) Sworn 11/23/1962. Oaths of Office .

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

  • Photo and biographical sketch included in 2013 Edition. Judge, County Court at Law No. 4, Nueces County, TX. Volume 1, page 66. Texas Legal Directory .
LRL Home | View full site