Legislative Reference Library

80th Regular Session
January 9, 2007 - May 28, 2007

Leadership

Governor: Rick Perry
Lieutenant Governor: David Dewhurst
Speaker(s) of the House: Tom Craddick 

Bill statistics for the 80th Legislature

Status HB HCR HJR HR SB SCR SJR SR Total
HB & SB
Total
Filed 4140 294 108 2994 2050 90 64 1250 6190 10990
Passed 955 200 10 2840 526 59 7 1244 1481 5900
Vetoed 45 3 0 0 8 0 0 0 53 56

Membership Statistics for the 80th Legislature

DescriptionHouse
Members**
Senate
Members
Total
Gender
Male 117 27 144
Female 32 4 36
Party affiliation
Democrat 69 11 79
Republican 80 20 101
Incumbency ***
Incumbents 125 26 151
Freshmen 23 5 28
Age
Under 30 5   0
30 - 39 19   1   20 
40 - 49 41   4   45 
50 - 59 43   20   63 
60 - 69 35   6   41 
70 and over 6   0

* All calculations are based on the membership as of the first day of session: 01/09/2007.

** Rep. Glenda Dawson died on 9/12/2006. Election laws required her name to remain on the general election ballot, and she was elected to the 80th House of Representatives on 11/07/2006. She is not included in the statistics above.

*** Incumbent totals include only those members who served in the 79th Legislature. Freshman totals include only those members whose first term began the first day of the 80th Legislature, 01/09/2007. Rep. Wayne Christian, who first served in the 75th session and is returning after a break in service, is not included in either category.


LRL Home | View full site