Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Committees - Committee overview


House Committee on Livestock and Stock Raising - 60th R.S. (1967)

Committee Members
Steve Burgess, Chair
Tom Holmes, Vice Chair
Malouf Abraham
W.R. 'Bill' Archer
Bill Bass
Bob Bass
Otha Birkner
Oscar Carrillo, Sr.
Temple Dickson
Hilary B. Doran, Jr.
John Field
Bill Finck
J. A. Garcia, Jr.
David Howard
James L. Lovell
John B. Lowrance
Tom Moore, Jr.
Sam Murphy
Burke Musgrove
Gus F. Mutscher
J.T. Newman
W.S. Pickett
Elmer Tarbox

Note:
Tom Moore, Jr. (Member) appointed 2/13/1967. J. A. Garcia and John Lowrance (Members) appointed 6/25/1968 (House Journal, 60th 1st C.S., p. 301).
Otha Birkner resigned August 22, 1967. (Press Release, Speaker of the House Ben Barnes, August 23, 1967. See House Press Memos 1965-68,L1801.1 p926 1965-68.)
John Field (Member) died 2/6/1968.

Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.