Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Committees - Committee overview


Senate Committee on Congressional Districts - 44th R.S. (1935)

Committee Members
Clay Cotten, Chair
John William Hornsby, Vice Chair
Gordon Milton Burns
Wilbourne Bailey Collie
Ephraim McDaniel Davis
Arthur Pope Duggan
Joe Lafayette Hill
Thomas Jefferson Holbrook
Wallace Hughston
Claude M. Isbell
Weaver Moore
James Emery Neal
Garrett Hobert Nelson
Allan Shivers
Louis J. Sulak
Olan Rogers Van Zandt
Claud Caldwell Westerfeld

Note:
Claude Isbell (Member) appointed 4/20/1935 to replace Wallace Hughston (Member), resigned effective 3/20/1935.
1st C.S.: G. Hobert Nelson (Member) appointed 10/2/1935 to all committees of Arthur Duggan, died 9/6/1935.

Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.