Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Committees - Committee overview


House Committee on State Affairs - 44th R.S. (1935)

Committee Members
Jesse Caldwell Duvall, Chair
Traylor Russell, Vice Chair
E. Harold Beck
Robert Wilburn Calvert
Nall Colson
Howard C. Davison
Edwin Donald Dunlap
Patrick Anthony Dwyer
Byron England
Bert Ford
Robert Hubert Good
Sam C. Hanna
Conde Raguet Hoskins
Sarah Hughes
Jesse James
Harvey O. Jones
Edgar S. Keefe
Washington Woodruff King
Fred Mauritz
Benjamin Edmund Quinn
Alfred Weldon Roark
Bird Rogers
Horace Bishop Sessions
J. Franklin Spears

Note:
Jesse James (Member) appointed 2/13/1935 to serve temporarily due to resignation of Sarah Hughes. Sam Hanna (Member) appointed 3/27/1935 to replace Jesse James.
1st C.S.: Horace Sessions (Member) appointed 9/16/1935 to replace Harvey Jones (Member), resigned 7/14/1935.

Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.